SCCM ile İşletim Sistemi Dağıtımı (OS Deployment)

Düzgün ve temiz bir işletim sisteminin kurulumu için her ayarın titizlikle yapılması gerekmektedir. SCCM üzerinden işletim sistemi dağıtımı olayını en basite indirgeyerek bildiğim kadarıyla anlatmaya çalışcam çünkü çok karmaşık bir konu gerçekten ve çok fazla detay barındıyor lafı çok uzatmadan anlatmaya çalışıcağım.

1 hafta içerisinde onlarca yeni client’ın sisteme dahil olduğu büyük yapılarda, bilgisayar kurulumları belirli standartlara uygun yapılması gerekir ve bu durumu otomasyon haline getiriletek iş yükünün azalttılması planlanır.

bilgisayar tarlası…

İşletim Sistemi İmaj Alma (OS Capture)

Disturibiton Point PXE Özelliğinin Açılması

SCCM üzerinden işletim sistemi dağıtımına başlamadan önce Disturition Point üzerinde PXE Boot seçeneğinin açılması gerekiyor.

Administration –> Distribution Point : bölümünden DP rolündeki makinemizin properties kısmına girip PXE tabında aşağıdaki gibi gerekli yerleri açıyoruz ben unknown makinalara deploy yapacağım için şifre koyma gereği duymadım ama siz isterseniz uygulayabilirsiniz.

WinPE Boot Dosyasını Hazırlamak

WinPE boot file ile bilgisayarımızı network’e bağladıktan sonra yüklenecek olan küçük bir işletim sistemidir. SCCM arayüzünde hali hazırda x86 ve x64 bulunuyor. Biz bu Boot dosyasına arkaplan resmi ve HTML komponentini ekleyeceğiz isterseniz yeni bir boot dosyası oluşturup bu değişiklikleri onun üzerinde yapabilirsiniz.

Add Boot Image yapıp yeni bir boot file oluturalım ve özelliklerine girelim. Bu kısımda 3 adet önemli nokta var

  • Customization tabından Windows PE Background kendi arkaplan resmimizi ekliyoruz.
  • Enable Command Support (Bu seçenek sayesinde Deploy sıransında loglara bakmamızı sağlıyor.)
  • Son olarak HTML winPE HTA bunu HTA ile görsel interaktif ekran yapmak için kullanacağız.

Windows 10 Kurulum İmajını Ekleme

Windows 10 kurulumu için ilk önce Windows 10 iso dosyasını açılmış halini SCCM operating system kısmına aşağıdaki gibi ekliyoruz ve Distiribute Content yapıp ilgili dp ye gönderiyoruz.

Task Sequance Oluşturma

Kuruluma başlamamıza 1 adım kaldı şimdi kurulum için task sequance oluşturalım. Basit bir şekilde aşağıdaki adımlara bakarak örnek bir task sequance oluşturabilirsiniz.

Next diyoruz ve işlemi tamamlıyoruz.

Task Sequance edit yaparak disk yapısı, domaine alma driver ve uygulama paketlerinizi ekleyebilrisiniz.

task sequence driver ile ilgili görsel sonucu

Windows 10 Kurulumu

Ben genelde test amaçlı kurulum yaparken HYPER-V üzerinde yapıyorum bu işlemi sizde sanal makine oluşturarak burada kurulumu yapabilirsiniz.

Sanal Makinemi oluşturduktan ve network kartını ayarladıktan sonra makineyi boot ediyorum ve aşağıdaki adımları uyguluyorum.

İlgili resim

ve sonunda kurulum tamamlanıyor eğer driver ve applicationları step olarak eklerseniz kurulum 40dk daha fazla uzabilir ama ortalama 35-45dk sürüyor. (network altyapısı ve kullanılan pc’ye göre değişir)

Bir sonraki yazıda kuruduğumuz windows 10 makinada gerekli değişiklikleri yapıp ardından imajını alıp HTA ile dağıtımını yapacağız. arada atladığım bir sürü işlem olmuş olabilir ama bunları deneme yanılmayla bulmanız gerekiyor malesef 🙂

Yazar: Recep Tanrıverdi

Yaklaşık 4 yıldır Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim.Kafamda merak oluşturan her konuya fütursuzca girer ve araştırırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir