Uzaktan Eğitim İle Üniversite Okumak

Merhabalar sizlere bu blog yazısında uzakta eğitim ile üniversite okumak hakkında deneyimlediğim bilgileri paylaşacağım.

Uzaktan eğitim okumak için ilk önce üniversite sınavına girmeniz gerekiyor ve ardından uzaktan eğitim olan bir bölümünü tercih ediyorsunuz ben bilgisayar programcığı bölümünü seçmiştim.

Uzaktan eğitim bölümünü kazandıktan sonra yapmanız gereken adım üniversiteye kayıt olmak bunu için üniversiteye gitmenize gerek yok internet üzerinden kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Asıl olay burda başlıyor kayıt işlemini bittikten sonra size öğrenci n

umarası ve şifre verilecektir bu kullanıcı bilgileri ile online derslere gireceksiniz internet üzerinden genelde bu dersler akşam 18:00 ile 21:00 arasında olur hergün bir dersten 2 saat ders işlenir hoca ders anlatırken size soru sorabilir cevabı sohbet bölümünden yazılı olarak yapabilirsiniz veya sesli olarak katılabilirsiniz.

Resimdeki gibi bir ortam sizi bekliyor olacak.

 

Bu şekilde derslere katılmaya çalışın dinlemeseniz bile dersi açın sistemde var gözükün bu sizin için iyi olacaktır ilgi alakanızı gösterir finallerden sorun yaşamassınız 🙂

Dersler bittikten sonra vizeler başlar. Vizeler online ders aldığımız internet sitesinde online olarak yapılır. sınav test veya boşluk doldurma oluyor googledan bakarım yaparım kafasına girmeyin ders hakkında en ufak bilgin yoksa google’da ne aratacağınıda bulamassın yani genel olarak yapamassın 🙂 zaten genel notu %20’sini (benim bölümde böyledi) etkiler yani 100 alsanız bile yaprak kıpırdatmayacaktır 🙂

Vizleri 80 ve üzeri almaya çalışın vizeler bitince yüzyüze eğitimler başlar bir çok üniversite bu dersleri yapmıyor veya sıkıştırlmış planda yapıyor. genel olarak sıkıştırlmış plan dediğim şey 5 gün boyunca üniversitede derslere katılıyorsun ve bu derslere gelmek zorunludur. Yüzyüze dersler bitince tek tük online ders yapılır hemen ardından final sınavları başlar ve bunun içinde okula gitmeniz gereklidir bu sınav %80 etkiliyor(benim bölümde böyledi.) ve bundan iyi puan almak gerekiyor.

Derslerin tümünü verdikten sonra mezun oluyorsunuz ve benim gittim okul “Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Uzaktan Eğitim” bölümüydü ve her dönem 600₺(okula göre değişir bende böyledi.) bankaya giderek okula harç yatırmak gerekiyor. Dersler bitince diplomayı alıyorsunuz. Önlisans için kesinlik okula gitmeye gerek yok bu şekilde daha verimli ve masrafsız bir eğitim alınacağını düşünüyorum ama bu sistemin çok eksikleri var ülkede ve bir çok üniversitede uzaktan eğitim bölümü yok malesef ama zamanla gelişiceni ümit ediyorum… 🙂

Aşağıdaki video’da uzaktan öğretim hakkında güzel bilgiler vermektedir. umarım yararlı olmuşumdur.

 

 

Yazar: Recep Tanrıverdi

Yaklaşık 4 yıldır Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim.Kafamda merak oluşturan her konuya fütursuzca girer ve araştırırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir