Windows Server 2016 Kurulumu Nasıl Yapılır?

26 Eylül 2016 itibarıyla resmen dağıtıma sunulan Server 2016 için bu yazıda Windows Server 2016 kurulum adımlarıkurulum gereksinimleri ve bazı diğer konularda bilgiler bulabilirsiniz.

Windows Server 2016 Kurulumu – Adım Adım

Aşağıdaki ön gereksinimleri sağladıktan sonra Windows Server 2016 sürümlerini bir sanal makineye veya doğrudan bir fiziksel sunucu üzerine kurup çalıştırabilirsiniz. Eğer elinizde bir kurulum kaynağı yoksa, Windows Server 2016’nın deneme sürümünü ücretsiz olarak indirip 180 gün boyunca test etmeniz mümkün.

Kurulum Gereksinimleri

Burada yer verdiğim sistem gereksinimlerinin Windows Server 2016 kurulumunun tamamlanması ve salt hali ile üzerinde oturum açılabilmesi için gerekli minimum değerler olduğunu, gerçek iş yükleri için ekstra kaynak sağlanması gerekebileceğini lütfen unutmayın. Salt bir Windows Server 2016 kurulumu için 4 temel sunucu kaynağı olan işlemci, bellek, disk ve ağ donanımlarını ele alırsak;

İşlemci (Processor)

  • Minimum: 1.4 GHz 64-bit

Hyper-V rolü için INTEL Extended Page Table (EPT) veya AMD Nested Page Table (NPT) teknolojilerine sahip işlemciler kullanmanız gerekiyor.

– Eğer Windows Server 2016’yı bir sanal makineye kuruyorsanız, minimum işlemci hızını karşıladığı taktirde tek bir sanal işlemci (virtual processor) ile kurulumu tamamlamanız mümkün.

Bellek (RAM)

  • Minimum: 512 MB (GUI yani Desktop Experiance olmayan kurulum seçeneği için.)
  • Minimum: 2 GB (GUI yani Desktop Experience ile birlikte yüklenen kurulum seçeneği için.)

Disk (Storage)

  • Minimum: 32GB

– Kurulum gerçekleştireceğiniz sunucu üzerinde PCI Express mimarisiyle uyumlu bir storage adapter bulunması gerekir ve ayrıca Windows Server 2016, ATA/PATA/IDE/EIDE diskleri desteklemez.

– Sunucuya atanmış bellek miktarına göre oluşacak page file boyutu hesaba katılmalı.

Ağ (Network)

  • Minimum: Gigabit bant genişliğine sahip adaptör

Kurulum Adımları

ISO/DVD üzerinden yükleme için sunucuyu kurulum kaynağı ile başlatın ve ardından aşağıdaki adımları takip edin.

 

Install now ile ilerleyin.

Windows Server 2016 Standard – Varsayılan durumda bir GUI’a (yani Desktop Experiance paketine) sahip değildir. Bir diğer ifadeyle üzerinde Desktop, Server Manager, File Explorer, MMC gibi yönetim amaçlı kullanılan araçların yer almadığı bir kurulum seçeneğidir. Bu türde kurulan sunucuyu PowerShell başta olmak üzere diğer bazı araçlar ile birlikte yerel veya uzaktan yönetmek mümkündür. Bu haliyle üzerinde sadece belirli Windows Server rolleri çalışabilir. Kurulum disk üzerinde yaklaşık 7 GB kadar yer kaplar. Bu kurulum seçeneğini Nano Server ile karıştırmayın ama Windows Server 2012’nin Server Core dağıtım seçeneği gibi düşünebilirsiniz.

Windows Server 2016 Standard (Desktop Experiance) – Varsayılan durumda üzerinde GUI tabanlı yönetim araçlarını da barındıran kurulum seçeneğidir. Seçtiğiniz sürüm içerisinde yer alan tüm Windows Server rollerini ve özelliklerini çalıştırabilir. Kurulumu disk üzerinde yaklaşık 9 GB kadar yer kaplar. Windows Server 2012’nin Full (with GUI) dağıtım seçeneği gibi düşünebilirsiniz. Eğer PowerShell gibi komut satırı araçlarıyla yönetim tecrübeniz yoksa, Desktop Experiance yüklü şekilde gelen bu kurulum seçeneği sizin için en uygun kurulum seçeneğidir.

  • Not : GUI sonradan yüklenebilir veya kaldırılabilir fakat bu işlemin en başında yapılması daha doğru olur.

 

Lisans anlaşmasını kabul ederek ilerleyin.

 

Custom: Install Windows only (advanced) seçeneğiyle ilerleyin.

 

 

Windows Server 2016 kurulumunun gerçekleşeceği diski seçin ve ilerleyin.

 

 

Windows Server 2016 kurulumu aşağıdaki gibi ilerler.

 

 

 

Kurulum tamamlandıktan sonra sunucu otomatik olarak yeniden başlatılır.

 

 

 

Bu ekranda local administrator hesabına şifresini tanımlıyoruz burada önemli, nokta klavye inglizce olup olmadığını kontrol edilmelidir yanlış şifre girip karıştırmayalım.

 

Ardından administrator kullanıcı adı ve az önce belirlediğiniz parola ile oturum açabilirsiniz.

 

 

Kurulumu Windows Server 2016 Standard (Desktop Experiance) seçeneğiyle gerçekleştirdiğim için, oturum açma işlemi sonrasında beni aşağıdaki masaüstü ve araçlar karşıladı.

Bu modelde sunucu üzerine yeni roller ve özellikler eklemek için Server Manager aracını kullanabilirsiniz.

Windows Server 2016 kurulumu tamamlanmış oldu. Bundan sonrası temel yapılandırma ayarları: Örneğin sunucuya bir TCP/IP adresi atanması, ihtiyacınız olan rol veya özelliklerin yüklenmesi, gerekli ise uzaktan yönetim amaçlı güvenlik duvarı ayarlarının özelleştirilmesi, Windows Update kontrolü ve birçok ayarı buradan yapabilirsiniz.

Yazar: Recep Tanrıverdi

Yaklaşık 4 yıldır Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim.Kafamda merak oluşturan her konuya fütursuzca girer ve araştırırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir